More Website Templates at TemplateMonster.com!

Apel z okazji 226. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - 29 IV 2017

 

„Nauczymy się na pamięć tego kraju…”   226. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Często wydaje się nam, że to już znamy, wiemy, słyszeliśmy patriotyczne pieśni „Witaj majowa jutrzenko”, czy „Przybyli ułani”. To nasza przeszłość, historia, ale też czas teraźniejszy. Czesław Miłosz napisał: „Abyście byli uważni na to co jest, chociaż mija”, zawsze więc uroczyście obchodzimy rocznicę święta majowego, która w tym roku miała miejsce w Zespole Szkół w Resku 29 kwietnia 2017 roku.

Apel rozpoczęliśmy wprowadzeniem sztandaru szkoły i odśpiewaniem hymnu państwowego. Część artystyczna składała się z dwóch części. W pierwszej wystąpili uczniowie: Michał Wasielewski z klasy I A LO, Jakub Budzyński z I B LO, Maciej Słodkowski z II D oraz Kamil Świderek z I A, którzy wcielili się w rolę szlachty deliberującej na temat ówczesnej trudnej sytuacji politycznej w kraju. „Ten to nieszczęsny naród, to sejmów zrywanie, kraj nasz zgubiło, ściągnęło obce panowanie” tak rozpoczęta dyskusja przy zastawionym trunkami stole doprowadziła do potrzeby przeprowadzenia reform. Kolejna scenka to już moment uchwalenia Konstytucji, słynna chwila wiwatowania oraz wynoszenia króla, niczym kadr z obrazu Jana Matejki. Na zakończenie, wykonanie Mazurka Trzeciego Maja przez Natalkę Jacewicz z I B LO. Żywa lekcja historii, panowie w kontuszach, staropolska mowa i dobra gra młodych aktorów.

Kolejna część to wędrówka poetycka. Wiersze jak modlitwa i podziękowanie za zgodę ludu i braci polskiej w majowe święto. Recytatorzy kolejno: Julka Lengas z I A LO, Kasia Malatyńska z I A LO, Monika Laudy z I A LO, Ania Wulczyńska z I A LO oraz Marita Romańczuk z III D świetnie oddali charakter poezji, do której podkładem muzycznym była ścieżka dźwiękowa z płyty „Upojenie” oraz „Polanna” Anny Marii Jopek. Na uwagę zasługują również prowadzący: Adrianna Szcześniak oraz Jakub Budak z I A LO.

W obecnych czasach wszyscy mamy świadomość ważności świąt narodowych, szacunku do symboli państwowych, ale historia zawsze potrzebuje przypominania, powtarzania, dlatego cytatem przewodnim tegorocznego apelu był fragment ostatniego wiersza:
„Nauczymy się na pamięć tego kraju
Litera po literze, dzień po dniu
Co oczy po horyzont ogarniają
Co zdarzyć się nam może tylko tu…”

Zatroszczmy się więc o to co minione, co ukształtowało nas Polaków, naszą polską ziemię i doceńmy przeżywanie na nowo przeszłych wydarzeń nie tylko majowych.

 

Ewa Kurzyk