More Website Templates at TemplateMonster.com!

Kulinarne inpiracje - 31 III 2017

 

Kulinarne inspiracje – udział licealistów z Zespołu Szkół w VIII Giełdzie Gastronomicznej w Kołobrzegu 31 marca 2017 roku.

Zespół Szkół w Resku otrzymał zaproszenie na tegoroczną Giełdę Gastronomiczną organizowaną przez firmę Klimatex w Kołobrzegu. W związku z posiadanym sprzętem tej firmy przez naszą placówkę, postanowiliśmy skorzystać z szansy uczestniczenia w warsztatach i szkoleniach kulinarnych odbywających się w ramach targów.

„Slow Food w daniach regionalnych województwa zachodniopomorskiego” to temat przewodni VIII Giełdy Gastronomicznej. Obecnie idea ta, to nie tylko wyraz sprzeciwu wobec jedzenia typu fast – food, ale również styl życia zapewniający dobry stan zdrowia fizycznego i psychicznego poprzez zwolnienie tempa, oderwanie się od codziennych obowiązków i obcowanie z przyrodą. Dzięki Slow Food, możemy wrócić do pierwotnych smaków i zapachów natury. Organizatorzy tegorocznych targów postanowili pokazać, jak wiele dobrodziejstw posiadamy w naszym województwie. Zaprosili do współpracy najlepszych, zachodniopomorskich szefów Kuchni, którzy aktywnie biorą udział w rozwoju idei Slow Food. Jako uczestnicy warsztatów mogliśmy przekonać się, że używając w kuchni lokalnych produktów, można stworzyć wyjątkowe potrawy i zachwycić się smakiem regionu.

 Mieliśmy niesamowitą okazję i szczęście, ponieważ udało się naszej grupie spotkać i porozmawiać z panią Iwoną Niemczewską – szefową Kuchni i właścicielką Cafe & Restaurant „Z drugiej strony lustra”. Z wykształcenia prawnik, dziś pracuje jako kucharz i cukiernik. Uzyskała najwyższy stopień Grand Diplome w Le Cordon Bleu w Londynie (najstarsza szkoła kulinarna założona w 1895 roku) oraz ukończyła szkolenie w Institute Paul Bocuse w Lyonie. Odbyła staże w gwiazdkowych restauracjach w Londynie: Mu rano, Club Gascogne, Hibiscus. Jest członkiem WACS – World Association Of Chefs Societies. Pani Iwona opowiadała nam o serwowanych daniach poprzedniego dnia targów dla zaproszonych gości. Tematem przewodnim okazał się być… pstrąg. Dowiedzieliśmy się, gdzie w regionie można kupić i jak rozpoznać świeżą rybę, której hodowlę przybliżyła nam pani Anna Skowrońska – właścicielka stawów w Zielenicy. Jest tysiąc sposobów podawania tej ryby i bogata gama smaków. Na surowo, pieczona, wędzona, w całości, w plastrach i w kawałkach. Ciekawym rozwiązaniem jest danie zainspirowane kuchnią peruwiańską, a mianowicie chodzi o ceviche – surowa ryba podawana z sokiem z limonki, marynowana i przyprawiona. Każdy może je zrobić i podać według własnego pomysłu, z sezonowymi warzywami czy owocami. Za każdym razem będzie smakowało inaczej. Mogliśmy spróbować, ocenić. Kolejnym punktem warsztatów była możliwość stworzenia własnej potrawy z pstrąga.  Do tego zadania z naszej grupy zgłosiła się pani Ania Szymańska, która została zauważona i pochwalona za niepowtarzalny smak.

Następny wspaniały mistrz Kuchni – Andrzej Jakomulski, który obecnie zachwyca swoim menu w restauracji La Maisone Hotelu Leda w Kołobrzegu, omawiał dania z dziczyzny oraz kiszonki. Wszystko możemy umieścić w solance, nawet gruszki. Bogactwo regionu nie zna granic, w ziemi, roślinach i zwierzętach, a spotkanie z Kucharzami dało nam wiele inspiracji w podpatrywaniu tego co dookoła, już może zapomniane lub niepoznane.

Na koniec odwiedziliśmy stoiska ze sprzętem oferowanym przez Klimatex, piękną porcelanę oraz nowości w cukiernictwie i dodatkach. Oglądaliśmy i zachwycaliśmy się, wrócimy tu pewnie za rok.

 

Ewa Kurzyk