More Website Templates at TemplateMonster.com!

"O dwóch takich, co skroplili azot" - 30 III 2017

 

W czwartek 30 marca uczniowie naszego gimnazjum, Szkoły Podstawowej w Resku oraz Starogardu mieli sposobność w niebanalny sposób powtórzyć wiedzę z zakresu chemii i fizyki. Okazją ku temu był spektakl pt. „Najpiękniejsze eksperymenty naukowe. O dwóch takich, co skroplili azot’’. Młodzież została zaproszona do jego obejrzenia przez Stowarzyszenie „Nasza Pasja”. Dzięki tej inicjatywie ponad 300 osób skorzystało z bezpłatnej formy uczestnictwa w pouczającej sztuce teatralnej.

Wkrótce po zajęciu wygodnych miejsc w sali widowiskowej Centrum Kultury powitała nas pani Anna Szymańska, prezes wspomnianego stowarzyszenia, życząc udanego odbioru nietypowych lekcji z fizyki i chemii.

Następnie na scenie pojawili się aktorzy, wcielający się w role  dwóch polskich profesorów: Karola Olszewskiego i Zygmunta Wróblewskiego, którzy jako pierwsi na świecie otrzymali ciekły azot. „Naukowcy” w przystępny i ciekawy sposób zaprezentowali nam wiele doświadczeń. Naszą uwagę przykuło to, które pokazało właściwości chłodzące azotu. Aktorzy wrzucili do wspomnianego już skroplonego gazu sałatę i jabłko. Po wyciągnięciu okazało się, że warzywo kruszy się w rękach, a owoc rozpada się na drobne kawałki. Najbardziej utkwiło nam pamięci wykorzystanie azotu w kuchni molekularnej, dzięki któremu w kilkadziesiąt sekund można zrobić pyszne lody. Nawiasem mówiąc, niektórzy uczniowie mieli okazję ich skosztować. Powstanie śniegu w sali widowiskowej Centrum Kultury to także jedno z doświadczeń zaprezentowanych na scenie. Zapewne już wszyscy będą pamiętali, że zmiana stanu skupienia azotu to temperatura -196oC.  Na scenie znajdowali się nie tylko aktorzy, bowiem do eksperymentów naukowych zostało zaproszonych  kilku śmiałków spośród publiczności. Wśród nich znalazły się nauczycielki oraz nasze koleżanki. Za tę odwagę nagrodzono je gromkimi brawami. Pokazy przebiegały w atmosferze zabawy i z dużą dozą humoru. Umiejętnie dobrana muzyka i odpowiednie oświetlenie dopełniły całości.

Młodzież z zainteresowaniem przypatrywała się prezentowanym doświadczeniom, które oddziaływały na ich zmysły oraz pogłębiły i utrwaliły wiedzę z chemii i fizyki. Wszyscy z przedstawienia wyszli zadowoleni i chcieliby, aby tak interesujące pokazy odbywały się częściej. Stowarzyszeniu „Nasza Pasja” należą się szczere słowa podziękowania.

 

Agnieszka Babak i Hanna Pałubiak, uczennice Zespołu Szkół, Gimnazjum w Resku kl. IID.